Черен петък? Внимавайте за измами!

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments
Черен петък? Внимавайте за измами!

Черен петък? Внимавайте за измами!

Най-честите рискове за потребителите по време на кампании като Черния петък или празничните разпродажби за Коледа и Нова година обикновено засягат техните икономически интереси. Това се случва, когато им се предлагат оферти, които изглеждат изгодни, но всъщност не са.

Например, търговските вериги могат да подтикнат или дори да примамят клиентите да закупят продукти, които не са планирали или не са им нужни. В някои случаи потребителите биват подведени да вярват, че правят изгодна покупка, докато всъщност намалението е фиктивно.

Друг съществен риск през този период е възможността за попадане на фалшиви стоки или измамни практики. Това се случва най-често чрез социалните мрежи или уебсайтове, които са създадени наскоро и имат за цел не реална продажба, а измама.

Потребителите трябва да бъдат особено внимателни при различни промоции и намаления. Най-важното е винаги да проверяват търговеца, който предлага стоката. Препоръчвамe хората да избягват покупки от непроверени продавачи, особено по време на кампании като „Черния петък“. Най-добре е да се доверят на търговци, от които вече са пазарували и са се уверили в тяхната коректност.

Също така е от съществено значение внимателно да се преглеждат условията на сделките. Ако се предлага намаление, то трябва да бъде ясно и конкретно. Често търговците рекламират отстъпки от 40% или 50%, което създава впечатление, че всички стоки са намалени. В действителност обаче намаленията обикновено се отнасят само за определени продуктови категории.

Стоките с най-големи отстъпки често са тези, които са с по-слаб пазарен интерес. Потребителите често се подлъгват от високия процент на намалението, без да обръщат внимание на съществените характеристики на продукта. Това е особено важно при покупката на техника, където външният вид не трябва да е водещ. Вместо това клиентите трябва да сравняват техническите параметри, за да направят информиран избор.

Измами с известия за призовки

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments
Измами с известия с призовки

Измами с известия за призовки


🛡 Детективска Агенция НАС-Груп Ви предупреждава за зачестили фалшиви имейли от името на „Национална полиция – ГДНП“, приканващи за сваляне на прикачен файл – „известие за полицейска призовка“.

В конкретния случай се касае за т.нар. „фишинг“ съобщения, илюстрирани с логото на орган на МВР.

Във връзка със зачестили през последните дни оплаквания от граждани, получили по електронните си пощи писма със заплашителни предупреждения за наказателно преследване, илюстрирани при отваряне с логото на дирекция от МВР, от полицията отново уточняват, че това е фишинг.

🛡 Детективска Агенция НАС-Груп Ви напомня, че мейлите на вътрешното ведомство и на останалите институции в страната ни задължително съдържат разширението „.bg“.

При получаване на подобен тип електронни писма следва да се избягва отварянето им, защото това може да крие риск за електронното устройство на получателя.

Съобщението е изпращано като прикачен файл, който след сваляне на компютър, го заразява с вируси, които получават достъп до запаметени пароли на потребителя.

Как да хванем лъжеца в 10 стъпки

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments
Как да хванем лъжеца в 10 стъпки

Как да хванем лъжеца в 10 стъпки

Имали ли сте усещането, че някой Ви лъже, но не сте напълно сигурни? В такива случаи, съветите на Детективска агенция НАС Груп за разпознаване на лъжци могат да бъдат полезни.

Важно е да се стремим да се отнасяме към хората с доверие и уважение, като същевременно зачитаме правото им на лично пространство и правото да не споделят всичко. Но ако усещаш, че те лъжат, имаш правото да знаеш истината. Ако някой целенасочено те подвежда, той губи правото си на доверие.

Как да разпознаете лъжеца? Експертите твърдят, че ако знаете кои знаци да търсите, можете по-лесно да го разобличите.

Изградете доверие

За да разобличите лъжец, е важно да изградите доверие в комуникацията. Ако се отнасяте с подозрение или обвинение, това ще накара събеседника да влезе в защитен режим и ще затрудни установяването на истината.

Слушайте колко говорят

Лъжците обикновено говорят повече, за да прикрият лъжата си. Те често обясняват прекалено подробно, сякаш се опитват да замаскират истината зад множество думи. Обърнете внимание дали говорят по-силно или по-бързо, тъй като това може да е знак за стрес. Също така внимавайте за внезапни кашлици или пречистване на гърлото.

Но помнете, че стресът може да се дължи и на други причини, като несправедливо обвинение или чувствителна тема на разговор.

Задавайте контролни въпроси

Попитайте нещо, на което със сигурност ще получите честен отговор, и използвай тези отговори като база за сравнение. Ако човекът остане спокоен в началото, но после стане напрегнат или раздразнен при ключовите въпроси, това може да е причина за подозрение.

Използвайте да задавате неочаквани въпроси

Лъжците често са подготвени за очакваните въпроси. Ако обаче ги изненадате с нещо неочаквано, това може да ги разконцентрира и да разкрие истината.

Следете за неискреност по лицето им

Естествената усмивка е трудна за фалшифициране. Ако усмивката е прекалено продължителна или само с устата, а не и с очите, това може да е знак за неискреност.

Наблюдавайте промени в изказа

Ако човек, който обикновено има добра памет, внезапно забравя детайли или отказва да се впусне в подробности, това може да е предупредителен знак. Обърнете внимание дали говорът става по-формален или прекалено ентусиазиран, което може да е опит да прикрие истината.

Помолете да ви разкаже историята на обратно

Когато хората казват истината, те обикновено добавят нови детайли, защото спомените им са ясни. Лъжците, от друга страна, са склонни да повтарят вече казаното, за да не се объркат.

 Следете за микроизражения

Микроизраженията са кратки и неволни прояви на истински емоции. Ако човек се прави на щастлив, но за миг изрази гняв, това може да издаде истинските му чувства. Разпознаването на тези знаци обаче изисква специално обучение.

Следете за противоречиви жестове

Лъжците често правят неосъзнати жестове, които противоречат на думите им. Например, някой може да кима с глава, докато казва „не“, което издава несъответствие между речта и езика на тялото.

Гледайте в очите

Очите могат да разкрият истината. Понякога истинските емоции проблясват в очите или хората избягват погледа, когато лъжат. Ако зададеш прост въпрос и човекът отвърне поглед, това може да е знак за неискреност.

Лъжата е вредна. Няма такова нещо като „това, за което не знае, не го наранява.“ Когато изкривяваш нечие усещане за реалност, подкопаваш основите, на които той или тя гради решенията си в живота.

Черен ПР

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments
Какво е Черен ПР? Основната му цел е да заблуди обществеността, че представяната организация е по-хуманна и ориентирана към общото благо, отколкото конкурентите.

Какво е Черен ПР? Основната му цел е да заблуди обществеността, че представяната организация е по-хуманна и ориентирана към общото благо, отколкото конкурентите.

Черният PR е действие, целящо умишлено да навреди на имиджа на дадена компания или лице. Под действия, разбира се, се има предвид информационни действия. Например да отидем и да подготвим нещо нередно в производството, което евентуално да навреди на компанията – не е черен PR, но да отидеш и да кажеш на някого, че „г-н Иванов“ е казал, че компанията е имала дефект в производството и този дефект е решила да го пусне по рафтовете – точно за това ще говорим – черен PR!

Трябва да признаем, че някои специалисти по ПР развиват и такава дейност. Те използват така нар. “черни методи и похвати” за компрометиране на конкурентите и манипулиране на общественото мнение.

Между тях са:

  1. пускане на злепоставящи слухове и нелепи измислици;
  2. фалшива предварителна реклама;
  3. умишлена продажба на стоки с търговска марка, наподобяваща марката на утвърдената конкурентна фирма;
  4. лъжливи обвинения в най-различни грехове на ръководители или на лица, заемащи ключови позиции във фирмата конкурент;
  5. несъстоятелни, но изключително шумни оплаквания срещу действия на продукти на конкурента;
  6. излагащи запитвания с цел злепоставяне и опетняване по време на пресконференции или други публични изяви, организирани от конкурентната фирма;
  7. подкупване, изнудване, унижаване, оклеветяване и др. неморални и незаконни похвати .

 

Съществува и Сив ПР. Разликата между „сивия ” и „черния ПР” е в това, че при „сивия” се използват методи, прийоми и технологии за въвеждане в заблуждение на обществеността, без при това да се нарушават законите

Заедно „черният” и „сивият ПР” образуват така нар. „мръсни технологии”. Те се използват най-вече за формиране на лъжлив имидж на организацията или лидера, като използват митове и легенди, а нерядко и компромати. Освен при злепоставяне на конкурентите чрез методите и похватите на “черния” и на “сивия” ПР, манипулиране на общественото мнение може да се наблюдава и при изграждане образа на организацията в кризисни ситуации. То се реализира по два начина:

  1. Прикрива се случилото се, като се отрича съществуването на криза, отказват се отговори на медиите и се очаква намесата на компетентните държавни органи. Подобно поведение е израз на пренебрежение към обществото и накърнява имиджа на организацията;
  2. Представят се данните за кризата изкривено, дава се частична неточна информация или се забавя представянето й, за да се прикрият някои факти. Когато истинските факти станат публично достояние, а това рано или късно се случва, доверието към организацията спада.

Манипулацията тук е форма на информационно насилие и като такава е една от най-агресивните от гледна точка на влиянието върху публичното позициониране на корпоративния субект. Тази форма на информационно насилие силно влияе и върху общото състояние на общественото мнение. На практика става въпрос за формиране на политическо отношение спрямо корпоративния субект

Ревността

Частен Детектив изневяра, Частни разследвания 0 Comments
ревност

Ревността

В научната литература съществуват различни определения за ревността, което е закономерно предвид сложната й природа. Тя се определя като подозрително отношение на човек към обекта му на обожание, свързано с мъчително съмнение във верността му или знание за неговата невярност. Също така ревността се разглежда като негативно чувство, възникващо при дефицит на любов, уважение или симпатия от страна на ценения и преди всичко любим човек, докато мнимо или реално друг получава това от него отбелязва, че:

„Ревността се храни от съмнения: тя умира или преминава в ярост, когато съмненията се превръщат в увереност“.

Тези определения изглеждат обединени от идеята, че ревността е свързана с опасност от загуба на ценното взаимоотношение с другия човек заради реален или въображаем съперник или паралелна връзка.

Ревността често е претенция за притежание на другия човек, с когото съществува емоционална връзка. Ревнивият партньор изисква изключително внимание и когато тези претенции са под съмнение, се появява ревността, която бива съпроводена от цяла гама емоции: силен или ирационален страх от загуба на любимия човек; гняв, ако човек въпреки всички опити не може да си върне вниманието, любовта и чувството на безопасност от другия.

Ревността често е съпроводена от обида поради мнимо или реално предателство от страна на партньора, както и от тревога, срам, тъга, самота и печал. Често тя е съпътствана от ярост, ненавист, раздразнение, които понякога не се изразяват открито, а се превръщат за ревнивеца в ненавист към самия себе си.

Това самоизтезание е изковано от съмнения, развиващи се на фона на недоверието. Човекът се разкъсва между съмненията си и верността на обичания човек, както и в способността си да обича и желанието да бъде обичан.

Самоизтезанието се превръща в пасивност, в безпомощност, в разочарование и най-накрая води до състояние, което не изключва дори самоубийство. Ревността може да има и друг изход, а именно, проява на активност. Безпокойството се превръща в жажда за отмъщение и човекът бива заслепен от гняв. Ревнивецът може да започне да преследва съперника, да го заплашва с физическа саморазправа, смятайки, че другият трябва да изкупи вината си.

Причини за ревност

Корените на ревността могат да се открият още в ранните етапи от развитието на човека. Сигурността в привързването към родителите е базата, която осигурява чувство на сигурност в изграждането на привързването с връстниците и с другите като цяло.

Децата, които са изпитвали амбивалентни чувства в привързаността си към родителите, са по-склонни към проява на ревност, конфликтност и зависимост в общуването с връстниците и по-склонни към слаба удовлетвореност от връзките си в по-късните етапи от живота. За появата на ревност допринасят и отношенията между братята и сестрите, при които понякога чувството към идващото ново дете е на омраза, породена от ревност

Сред причините за ревността поставя на първо място комплекса за непълноценност, който съзнателно или не се преживява от единия от партньорите поради несигурност в себе си (Ще намери по-добър от мен, по-красив, по-образован, който е от нейния кръг). Предишните контакти, особено при втори брак, навеждат ревнуващия до мисли като: „Ако отново се срещнат, ще се върне в предишното семейство“, „Първата любов се помни цял живот“.

Обичащият партньор страда от прекалена подозрителност, особено в случаите, когато първият му брак се е разпаднал поради съпружеска изневяра. Такъв човек често се опасява, че същата участ може отново да го сполети и за да я предотврати, смята, че е длъжен да проявява особена бдителност (оправдана ревност).

Състоянието му се поддържа и от слуховете и разговорите на хората, на които личният живот също не е провървял, но които харесват да съсипват живота на околните. Също така и от лекомисленото поведение на единия от съпрузите, от флиртовете и от продължителното отсъствие поради спецификите на работата на някой от партньорите. Когато единият съпруг е склонен към изневери, другият също така бива обвиняван в изневери, доколкото неверният съди за другия по себе си (предпазлива ревност).

Ревността също така, представлява своеобразна проява на потребност от отрицателни преживявания, без които емоционалният свят на човека би бил прекалено беден. Като това е едновременно и потребност от самосъхранение, доколкото да загубиш любимия си, означава да загубиш себе си и половината от себе си. По този начин заедно с любовта съществува и ревността, в основата на която стои стремежът да се запази любимият човек. В този контекст е и схващането на за ревността, като продължение на страха от отхвърляне и изоставяне.

Понякога любовната зависимост носи патологичен характер. Такава зависимост е свързана с голям брой негативни емоции: тревога, безпокойство, страхове, несигурност, съмнения, ревност, завист, раздразнение спрямо любимия. Всичко това обаче е следствие не на истинска любов, а на нейния сурогат.

Често причина за възникването на ревността може да се окаже чувството за наранена гордост, както и осъзнаването на нарушаването на правото на собственост. Именно заплахата за самооценката е сред главните фактори за възникването на ревността. Колкото по- значима за самооценката на субекта е една или друга област и колкото са по-високи способностите на съперника в тази област, толкова по-силна ще е ревността.

През последните години се предлагат различни модели за описване на причините и механизмите на ревността, включително и разбирането за ревността като еволюционно обусловена реакция, като черта на личността, като резултат от възприемано несъответствие в ценностите между партньорите, като социокултурно явление, като защита на самооценката в близките партньорски взаимоотношения.

Като само първата от тези теории се припокрива с теорията на вродения едипов комплекс на Фройд, пораждащ неизбежна ревност към родителя от същия пол, останалите теории разглеждат ревността като продукт и/или характеристика от достатъчно сложно социално взаимодействие.

Безпочвената ревност възниква и там, където между партньорите, които живеят в брак, не са договорени предварително правилата, регламентиращи отношенията им. По този начин единият партньор може да се счита за свободен, тъй като не е давал никакви обещания. Тук се отнася и чувството за собственост, което се развива с течение на връзката. За да се избегне подобен конфликт, следва да се изясняват очакванията на партньорите предварително, както и да се договарят взаимните задължения .

Как да се справите с колега лъжец?

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments
Как да се справяте с колега лъжец?

Как да се справите с колега лъжец?

Лъжите не са нещо негативно, те са просто необходими. Ние, хората, лъжем често, за да защитим личния си живот или семейството, или пък за да не нараним някого. Но как да се справим с хората, които ни лъжат?  Много е неприятно да работите с лъжец. Особено ако сте от хората, които не търпят лъжата дори когато не ги засяга – разбиват я в името на истината.

С лъжеца на работа се постарайте винаги да говорите пред свидетели, а още по-добре да водите писмена кореспонденция. Пазете си я и като се наложи, покажете какви са били уговорките.

А нямайте съмнение, че ще се наложи. Човек, който обича да лъже без нужда, задължително лъже при нужда. Колегата лъжец, без свян ще твърди, че никакви уговорки нямате, че не сте го разбрали, че ваша е вината и т.н.

Благоразумно си съхранявайте и документи от различните етапи на работата. Ако колегата ви допусне грешка, никога няма да признае. Много хора, които не са патологични лъжци, често лъжат, за да се оправдаят. А за патологичните лъжци това си е норма. Те не броят лъжата за грях. А когато имат изгода, задължително прибягват до нея.

 

Как да разпознаете кой от колегите ви е лъжец и манипулатор?

Основната цел на лъжеца и манипулатора е да постигне дисбаланс във взаимоотношенията. Т.е. да ви изкара от равновесие. Когато го постигне, успява да ви контролира и да промени идентичността ви в очите на другите, обясняват специалистите.

Схемата му за действие е сравнително проста: засяга достойнството ви с неуважителна комуникация (прекъсване и иронични подмятания), вие се ядосвате, правите му забележка, а заради нея той ви представя като истерик, който не търпи критика.
Има поне пет начина на психологическа манипулация, които мръсникът опитва поотделно или заедно, за да навреди.

1. Преиначаване

През цялото време той извърта фактите в собствена полза, за да прехвърли цялата вина върху вас. Мръсникът може да задържа важна информация, да преувеличава, да преиначава или директно да лъже, за да подкрепи своята версия на „истината“.

2. Интелектуален тормоз

Той изстрелва сложни аргументи, разсъждения, неразбираеми думи и понятия, за да ви притесни, че не сте на висотата на неговата компетентност. Или пък говори за неща, които нямат нищо общо с темата. Така ви омаломощава емоционално и по-лесно изпускате нервите си. Като го прекъснете с въпроса какво всъщност иска да каже, излиза, че не можете да слушате, не разбирате и т.н.

3. Ирония

Може да е с думи, може да са пренебрежителни мимики и жестове. В деловите отношения това изглежда инфантилно, но точно по тази причина още по-силно дразни. Целта на мръсника е да ви омаловажи и унижи, за да му реагирате. Той е арогантен, за него няма значение как точно ще наложи психологическото си превъзходство.

4. Претенции

„Не разбирам какво имаш предвид“, „Може ли да обясниш“ и т.н. реплики са класическа тактика за манипулация. Мръсникът се преструва на глупав, но всъщност изкарва другия глупав. По този начин се опитва да внуши, че не знаете какво говорите, не можете да се изразявате разбираемо, усложнявате нещата, разговорът просто няма смисъл. Писва ви и му отговаряте остро.
Възможен е и друг вариант – манипулаторът ви притиска с въпроси, за които е ясно, че на този етап нямате отговори. Пита примерно в състояние ли сте да гарантирате ефекта от това, което предлагате. Вие казвате, че ще доразработите плана си. Той заключава „Е, значи говориш неща, в които не си сигурен“, с което ви представя като слаб професионалист. Естествено, вие се засягате и показвате гняв.

5. Заклеймяване

Винаги накрая мръсникът заявява, че е невъзможно да се говори и работи с вас. Той ви обвинява, че реагирате емоционално, след като е успял психологически да ви изманипулира да изпуснете нервите си. Така ви отказва да обсъждате проблема, по който самият той не е подготвен и иска да избегне. Подчертал е обаче ваши недостатъци, за да прикрие свои.

С всичко това мръсникът целенасочено изцежда психическа ви енергия, уморявате се и изпитвате затруднения да управлявате чувствата си.
Основният начин да се противопоставите е да не изпускате властта над себе си. Манипулаторът започва да контролира емоициите, мислите, поведението ви само защото вие му позволявате. Ако не се оставите да ви влияе, той няма да успее. Но за това ви е нужна психическа мускулатура.

Преди всичко повишете самоувереността си. Способният професионалист и стойностен човек с ясни ценности няма да падне на нивото на мръсника, изпускайки нервите си. Освен това имате достатъчно ум, за да знаете какво да очаквате – манипулаторът обикновено кара по една и съща схема. И я прилага на онзи, който не показва достатъчно психическа устойчивост.

Колегите, които лъжат понякога повтарят въпросите, преди да им отговорят, вероятно за да спечелят време

Колегите, които лъжат ще наблюдават внимателно за вашата реакция, за да установят дали сте се хванали

Колегите, които лъжат променят ритъма на техния говор, за разлика от хората, които говорят истината, които не променят драматични ритъма на говора си, още по-малко в рамките на едно изречение.

Езикът на тялото може да издаде лъжците – неща, като стискане на устните, игра с косата или насочващи жестове към самите себе си, което е точно обратното при казване на истината, когато жестовете са насочени към събеседник.

Лъжците се опитват да избегнат специфичните подробности, когато ги притиснете – хората, които говорят истината дават повече специфики.

Хората, които говорят истината често поглеждат настрани за да концентрират отговорите си, докато лъжците се взират във вас.

Изобличавайте го, щом нанася вреда, и пресичайте изгодата му. Но не се надявайте да го промените!

Как да разпознаем фалшивите новини?

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments
Как да разпознаем фалшивите новини? Защо фалшивите новини са толкова заразни?

Как да разпознаем фалшивите новини? Защо фалшивите новини са толкова заразни?

Защо фалшивите новини са толкова заразни? Навярно защото ни е по-лесно да споделим набиващи се в око заглавия, вместо да четем, разсъждаваме и споделяме съдържания. Друг фактор е факторът на потвърждаването чрез внушение. Хората са склонни да приемат онази информация, която потвърждава техните собствени виждания, отколкото нещо друго. Последиците на всичко това обаче не се изразяват само в драстични прояви на неграмотност, но и в други неща.

🛡 Детективска Агенция НАС-Груп ви съветва как да разпознаем фалшивите новини:

1. Проверете достоверността на източника

Това, че един сайт е популярен между вас и вашите приятели, не означава, че е достоверен

Обърнете внимание на името на домейна. Някои имена много приличат на оригиналите, но не са – например, ако оригиналът е abcnews.com, неговият фалшив двойник може да бъде abc-new.com

Запознайте се каква е гледната точка на изданието. Прочетете секцията „За нас“ за повече информация относно издателя, ръководството и декларацията за мисия.

Вижте кой е авторът – ползва ли се той с доверие?

2. Обърнете внимание на качеството и времето, и ако в материала има прекалено много правописни грешки, това трябва да ви постави нащрек o уверете се, че не става дума за стара история, извадена от контекста си

3. Проверете източника и цитирането дори статията да е споделена от приятел, вижте източника обърнете внимание кой е цитиран и какво казва. Ако има очебийна липса на цитата и източници, значи нещо не е наред.

Достоверната журналистика се подхранва от истински факти, за които се знае как са събрани потвърждава ли се тази информация от други източници? Сравнете цитатите с техните източници. Ако има разминаване, нещо не е както трябва

4. Питай професионалистите – Ако всичко това не е достатъчно, обърнете се към сайтовете за проверка на факти – FactCheck.org, International Fact-Checking Network (IFCN), PolitiFact.com, или Snopes.com

 

Има два вида фалшиви новини:

  1. Едните са стопроцентова лъжа – историята е напълно измислена
  2. Вторите не са стопроцентова истина – в историята има някаква истина, но не е цялата Загрижени ли са хората от влиянието на фалшивите новини? Изследванията показват, че 59 процента от хората са загрижени за ефекта, който фалшивите новини могат да имат. И притесненията им са напълно основателни!

В какво се изразява отрицателното влияние на фалшивите новини?

Под влияние на фалшивите новини хората могат: – Да започнат да смятат, че не се нуждаят от факти, за да подкрепят аргументите си – Да се доверяват на дадена информация само защото другите се доверяват – Да правят от мухата слон и да преувеличават – Да станат цинични и недоверчиви – Да станат жертва на конспиративни теории – Да развият усещането, че всички ги следят и се опитват да ги излъжат – Да загубят пари и време, предприемайки неправилни действия

Шест съвета как да разпознаем фалшивите новини

Развийте критично мислене – това е първата предпоставка за да се справите с фалшивите новини. Подлагайте всичко на съмнение. Не се предоверявайте просто така. Мислете!

Проверете източника – обикновено във всяка страна има списък на сайтове, които не заслужават доверието на публиката. Нашата страна не прави изключение.

Вижте кой още съобщава историята – ако източникът ви е непознат или вече знаете, че не заслужава доверие, проявете повишена бдителност

Проучете доказателствата – основна ваша работа! Никой няма да го направи заради вас.

Потърсете фалшиви изображения – непрекъснато се натъкваме на случаи, в които снимките са извадени от контекст, и създават фалшиво впечатление за кърваво или някакво други извънредно събитие.

Проверете дали „звучи достоверно“ – ако не звучи, има голяма вероятност да е фалшива новина.

Измамна схема подвежда потребители да плащат за непоръчани пратки

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments

Измамна схема подвежда потребители да плащат за непоръчани пратки

Нова измама подвежда активно пазаруващи в интернет потребители да плащат пратки със стоки, които не са поръчвали. Схемата работи по следния начин: след като са събрани лични данни на потребители и е проследено тяхното онлайн поведение, до тях чрез куриер се изпраща пакет с наложен платеж, без опцията „Преглед и тест“. Посочват се конкретни данни за получателя, включително трите им имена.

Този подход прилича на много добре премислена схема, която се очаква да сработи. Най-вероятно става дума за неправомерно обработване на лични данни. А потенциалните жертви са активно пазаруващи в интернет, които очакват пратки и е по-малко вероятно да се усъмнят при получаването на известие за доставка

Съветът на Детективска Агенция НАС груп е в такива случаи да бъдат информирани органите на реда, както и потърпевшите да се обръщат към Комисията за защита на личните данни. Препоръчваваме още при съмнения за злоупотреба с личните ни данни да опитате да установите по какъв път е възможно да е станало това и при достигане до обработващата ги без наше съгласие страна, да поискаме те да бъдат заличени.

Как да разпознаем, че детето използва наркотици

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments
Как да разпознаем, че детето използва наркотици

Как да разпознаем, че детето използва наркотици

Ако имате подозрения, че ваш близък употребява наркотици, то със сигурност се чувствате много разтревожени и объркани. Какво може да потвърди или отхвърли съмненията ви? Истината е, че не винаги можем бързо да разберем дали човек от семейството ни е наркозависим, тъй като понякога симптомите се появяват късно, а действието на наркотика може да отмине преди човек да се прибере у дома и той да успява да се прикрива добре. Рано или късно обаче, признаците се проявяват. Най-често се притесняваме за децата си, но може да става дума за партньор, роднина, брат или сестра.

С цел грижа за здравето и живота на младежите и превенция на зависимостите към психоактивни вещества, ви представяме типични и атипични признаци, които могат да подскажат, че детето е възможно да употребява някакъв вид наркотик. Детективска Агенция НАС груп може да Ви помогне да разберете дали детето Ви използва или купува наркотични вещества

Типични признаци

Това са симптомите, които директно показват, че има употреба, но те обикновено се забелязват и отчитат на по-късен етап, след като употребата е станала редовна. Те могат да бъдат:

  • Усещате необикновени миризми, забелязвате петна или белези по тялото, дрехите или стаята на детето;
  • Намирате необикновени предмети в стаята му – прахчета, хапчета, кристалообразни вещества, тревни смеси;
  • Намирате „инструменти“ за употреба – лулички за пушене, къси парчета от сламки (за шмъркане), други тръбички или навити на тънка ролка банкноти (за шмъркане), дебитни карти с някакъв прах по тях, листчета за свиване на цигари, парчета фолио, игли, спринцовки;
  • Детето дава положителни уринни тестове за наркотици.

Атипични признаци са признаците, които биха могли да подскажат, че има употреба, но също така е възможно да са проява на преминаването на детето през кризата на юношеството, т.нар пубертет. Те биват:

Емоционални и социални признаци:

  • Резки промени в настроението на детето – вълнение, гняв, враждебност, депресия, веселост без ясна и видима причина;
  • Чувствате го отдалечено, меланхолично и разсеяно;
  • Внезапни прояви на свръхактивност и изобретателност;
  • Промяна в музикалните интереси;
  • Необичайно добре е запознато с „полезните” (медицински)  качества на марихуаната;
  • Започне да лъже и краде – изчезване на пари и вещи от дома;
  • Отказва да признае вредните ефекти от наркотиците;
  • Избягва старите си приятели или хора, които биха могли да го критикуват за промени в поведението;
  • Детето се е отдалечило от старите си приятели, но има нови, с които не иска да ви запознае или да говори за тях;
  • Отговаря уклончиво, когато го питате къде е;
  • Губи мотивация и интерес към любими занимания;
  • Отказ от структурирано свободно време – скитане;
  • Намалява успехът му в училище, трупа отсъствия;
  • Безотговорно поведение от типа „другите са ми длъжни“;
  • Проявява признаци за психично заболяване – параноя, мания за преследване, зрителни, слухови или сетивни халюцинации;
  • Системно бягство от училище;
  • Внезапна и необяснима загуба на работа;
  • Необяснимо изчезване на скъпи вещи от дома или внезапно появили се финансови проблеми;
  • Постоянни закъснения и отсъствия от вкъщи;
  • Зачервени очи със стеснени или разширени зеници;
  • Новопоявило се безсъние или периоди на дълъг сън;
  • Рязко отслабване на тегло;
  • Ззапочва да се държи странно и подозрително, лъже, променя си настроенията без видима причина и не спазва обещанията си;
  • Загуба на стари приятели и поява на нови такива;
  • Понижено самочувствие;
  • Загуба на мотивация за извършване на ежедневни дейности;
  • Незачитане на семейните ценности;
  • Необичайно агресивно поведение;
  • Загуба на апетит;
  • Честа сънливост или замаяност;
  • Загуба на интерес към хобита, приятели, спорт;
  • Съмнителни телефонни обаждания от странни нови познати;
  • Честа употреба на капки за очи;
  • Липса на интерес към лична хигиена и външен вид. Занемарена лична хигиена.;
  • Наличие на криминални прояви.

Пубертетът е предизвикателен период както за децата, които съзряват в тази възраст, така и за родителите. Бурята от хормони, която завладява тийнейджърите, в комбинация със средата, приятелите, желанието да са интересни и различни, да опитват нови неща, може да доведе до един от най-големите страхове на всеки родител – срещата с наркотици. Тази тема е безкрайна, не само защото е болезнена, но и защото обхваща огромен набор от наркотични средства, които непрекъснато се менят.

Видовете дрога са толкова много, че е почти невъзможно в някакъв момент от своя живот човек да не се срещне с поне някой от тях. А когато тази среща е в пубертета, когато личността още не е формирана напълно, е много възможно да се прерасне в зависимост. Повечето експерти в областта споделят притеснението си, че модерните дроги водят много по-бързо до пристрастяване, а последствията за здравето – физическо, психическо и емоционално, са изключително неясни и опасни.

Физически признаци:

  • промяна в навиците за спане; отпадналост и сънливост в необичайно време и без наличието на конкретен медицински проблем;
  • зачервени очи, разширени или твърде свити зеници, подпухналост под очите, кръгове под очите;
  • неясен говор;
  • некоординирани движения;
  • загуба на тегло; липса на апетит или засилен такъв, особено за сладки неща;
  • продължителна хрема и зачервявания около носа без съпровождащи признаци на настинка, поява на кръв в секрета;
  • необичайно посиняване на кожата на ръцете или езика;
  • зачервяване на пръстите на ръцете, понякога придружено с подуване, сигурен признак за интоксикация на организма.
  • необичайната миризма на тялото или дрехите също може да подскаже, че някой е наркозависим. Миризмата от марихуана прониква в тъканите на дрехите. Метамфетамините водят до хронично лош дъх. Често миришат на сяра, развалени яйца или почистващи препарати. Кокаинът може да мирише леко на бензин, а хероинът на оцет. Наранени ъгли на кредитни карти със следи от прах по тях. Необичайни петна по дрехите, синини и белези по тялото, също трябва да изострят вниманието ви.

 

Мисля, че детето ми употребява наркотици. Какво да направя?

Най-добрият начин да разберете дали вашето дете употребява наркотици е да поговорите с него. По време на разговора е добре да имате предвид следните неща:
•    Не заплашвайте с наказание.
•    Изберете подходящ момент за този разговор – осигурете достатъчно време и предварително се информирайте за ефектите и рисковете при употребата на различни вещества (от достоверен източник).
•    Не започвайте веднага с критиките, опитайте се да изслушате детето си – дайте му пространство да споделя.
•    Погрижете се то да разбере, че вие сте притеснени/уплашени – назовавайте емоциите си с думи.
•    Погрижете се детето ви да разбере, че няма да го отхвърлите, ако разберете, че употребява наркотици.
•    Покажете загриженост към преживяванията му и му предложете помощ.

Възможно е реакцията на детето ви да е отричане. Ако това се случи, добре е да поговорите с него отново, но по друго време. Понякога се налага тези разговори да се повтарят повече пъти.

Измамна схема с разпродажбата на забравен багаж на летище София

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments
Измамна схема с разпродажбата на забравен багаж на летище София

Измамна схема с разпродажбата на забравен багаж на летище София – Фалшивата страница във Facebook предлага марковото съдържание за 3.50 лева

Постовете са със сходен текст:

„Това не е търг! Ние продаваме изгубен багаж за 3,5 лв!

Почистваме склада на летището и продаваме багаж, който е бил загубен преди повече от 6 месеца! За да купите, отидете на уебсайта и направете поръчка!

Количеството е ограничено“

„Изгубен багаж само за 3,5 лв.

Закриваме склада на летището и продаваме повече от 1000 куфара изгубен багаж!

За да купите, отидете на уебсайта и направете поръчка!“

M D: Хора, наистина ли е вярно, че можете да си поръчате куфар само за 3,5 лв. Има ли го все още в наличност, как се поръчва?

M R до M D Да, спокойно можете да поръчате!!! Влязох в сайта и платих 3,5 лв! Честно казано си помислих, че е измама, но на следващия ден получих известие, че пратката е на път към мен, получих я 5 дни по-късно. Това беше най-добрата покупка в живота ми. Съдържаше парфюм Chanel, смарт часовник и дори смартфон Samsung, но той не се включва. Тази промоция е невероятна!

E M: Бях смаяна от разнообразието на нещата в куфара, който получих. Намерих огромно количество маркови дрехи, един Macbook, както и слънчеви очила Ray-Ban, а в портфейла си имах пари в брой

🛡 Детективска Агенция НАС-Груп ви предупрежава за нова измамна схема целяща източване на лични данни и финансови злоупотреби 💳.
Във връзка с разпространяващите се постове в социалните мрежи относно разпродажбата на забравен багаж на летище София, искаме да ви информираме, че това е фалшива информация 🚫
❌ Не отваряйте никакви линкове, не споделяйте никаква лична информация или финансови данни.
Ако сте забелязали подобен пост, моля, докладвайте го незабавно на Meta 🛡️, за да бъдат предотвратени всякакви злоупотреби.