Бум на измамите с криптовалути в Telegram

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments
Бум на измамите с криптовалути в Telegram

Наблюдава се бум на измамите с криптовалути чрез приложението за съобщения в Telegram. 

Регистриран е значителен ръст на свързаната с Telegram измамна дейност с участието на киберпрестъпници, представящи се за служители на Binance /световна борса за цифрови валути/. Измамите обикновено включват фишинг или инвестиционни схеми. Характерна за скамърите е добавената информация за акаунта, отбелязана в секция „биография“. Те често използват официалното лого и името на компанията, за да изглеждат надеждни пред потребителите и те да им предадоставят активите си.

Представяне за служител на компанията

Измамниците често се представят за служители на Binance. Например мним финансов съветник предлага на потребителите предложи участие в скам еърдроп, като изисква да заплатат данъчна такса, за което обаче се предоставя чрез фишинг връзка.

Представяне за Binance бот

Често измамниците се представят за Binance Support бот с потребителско име Binance Support, но с акаунт, който няма общо с компанията и не е официален Binance канал.

Създаване на Binance групов чат в платформите

Потребителите се добавят към Telegram или WhatsApp група Binance с логото на компанията, която има чат канал с фалшив представител на отдела за съпорт на Binance клиенти. Измамникът представя фалшив добив на валута, като иска от потребителите да платят в ETH (Етериум), за да получат фалшив BNB (Binance Coin).

Неофициални TG софтуери

При търсене на „download TG“ в търсачката, клиентите могат да попаднат на неофициален TG софтуер. Той обаче може да е „преопакован“ със зловредни функции. От Binance отбелязват, че няма официална китайска версия на Telegram и приложението трябва да се тегли единствено от онлайн софтуерни магазини за приложения към съответните операционни системи.

Крипто „giveaway“

Често потребители получават чрез съобщение в Telegram покана за участие в крипто раздаване на награди, в което обаче се изисква съответно заплащане. В повечето случаи тези предложенията са прекалено изгодни, за да са реални.

Защитни мерки

🛡 Детективска Агенция НАС-Груп призовава заинтересованите от търговия с криптовалута да не се доверяват на информацията в поле „bio“, защото тя може лесно да се манипулира. Измамниците често скриват потребителското име, докато предоставят „официална“ информация в полето Bio, за да заблудят потребителите. От Binance съветват при проверка информацията за акаунта да се обръща внимание на всяка буква в потребителското име – главни и малки букви, както и специалните символи. Някои измамници заместват в полето специални символи или променят големината на буквите, за да приличат акаунтите им на официалните.

Специалния канал за проверка на криптоборсата Binance Verify може да се ползва за верификация на акаунти в социалните мрежи. Чрез въвеждане на потребителското име в лентата за търсене, потребителят прави проверка за автентичността на профила.

Клиентите могат да се застраховат допълнително, като избягват инсталационни пакети от уебсайтове на трети страни. Чрез активиране на 2FA (двуфакторно удостоверяване), могат да затруднят хакерите, като добавят допълнително ниво на сигурност към профила си в TG. Binance съветва да не се споделя лична или чувствителна информация като име, потребителско име, телефонен номер, имейл адрес, пароли, данни за банкови сметки и др., както и да не се следват връзки, споделени от ненадеждни източници.

Как да направите компанията си кибер-устойчива от кибер заплахи?

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments
Как да направите компанията си кибер-устойчива от кибер заплахи? Какви са кибер заплахите, пред които се изправят организациите?

Как да направите компанията си кибер-устойчива от кибер заплахи? Какви са кибер заплахите, пред които се изправят организациите?

Значението на киберсигурността за всяка една организация няма как да бъде надценено в епохата на цифровите иновации. Докато организациите все по-активно работят в дигиталната среда, рисковете от изтичане на информация се увеличават.

Стъпките за създаване на адекватна защита са много, изискват средства, време, усилия и отдаденост към осигуряването на безопасност. Плодовете на този труд са често невидими и поради това често се пристъпва към тях едва след „инцидент“.

Един от най-важните аспекти за засилване на защитата на организацията срещу кибер заплахите е да се гарантира, че служителите са добре запознати с най-добрите практики в областта на киберсигурността и са способни да отблъскват потенциалните компютърни заплахи.

 

Зловреден софтуер, Вируси, Червеи и Кийлогъри

Това са зловредни елементи, които могат да проникнат в системата и да предизвикат хаос. Тези заплахи често се представят като невинни файлове или връзки, което прави задължително за служителите да ги разпознават и избягват потенциалните капани.

Зловреден софтуер – това включва цяла гама от вредни програми, създадени да компрометират данни, нарушават операциите или получават неоторизиран достъп до системи.

Вирусите се присъединяват към легитимни програми и се разпространяват, инфектирайки други файлове. Те могат да корумпират или изтрият данни, правейки системите неизползваеми.

Червеите са програми, които се самовъзпроизвеждат и разпространяват по мрежите, причинявайки разпространение на вредата.

Кийлогъри са коварни програми, които записват натискането на клавиши, извличайки чувствителна информация като пароли и финансови данни. Кибер престъпниците могат да използват тази информация за неоторизиран достъп или измамни дейности.

⚠️ Наличието на добра антивирусна програма би могла да предотврати голяма част от тези рискове, но изисква постоянно обновяване и обучение на служителите, за да разпознават и за да не игнорират предупрежденията ѝ.

 

Опасностите от остарял софтуер

Използването на необновен софтуер е сравнимо с оставянето на предната врата широко отворена за престъпници. Както технологиите напредват, така напредват и тактиките на хакерите.

В стария софтуер често липсват последните ъпдейти и пачове* за сигурност, правейки го лесна мишена за злоупотреба. Дори хора с по-малко знания могат да навредят, използвайки вече установени проблеми в софтуера и следвайки съвсем прости инструкции.

* patch (кръпка)

Грешни конфигурации

Конфигурацията на софтуерните системи е още един критичен аспект, често пренебрегван в киберсигурността.

Неправилни конфигурации могат да създадат непреднамерени уязвимости, предоставяйки на кибер престъпниците точка за достъп до чувствителни данни и системи.

Служителите в организациите трябва да настройват правилните конфигурации, което включва, но не се ограничава само до настройките на защитните стени, контрола на достъпа и практиките за сигурни пароли.

Проста грешка в конфигурацията може да има сериозни последици, затова е от съществено значение поддържането на сигурна цифрова среда.

Пароли – първата линия на защита

Паролите служат като първа бариера срещу неоторизиран достъп до чувствителна информация.

Силна, уникална парола е като укрепена порта, охраняваща цифровия свят.

Подчертаваме дебело важността на създаването на сложни пароли, които включват комбинация от главни и малки букви, цифри и специални символи. Служителите трябва да създават уникални пароли за всеки акаунт, за да се предотврати ефекта на един пробив, който може компрометира след това множество платформи.

⚠️ Обичайни пароли – лесна пътека за хакерите

Една от обичайните грешки в сигурността на паролите е използването на лесно разпознаваеми пароли. Кибер престъпниците често експлоатират тази уязвимост, използвайки техники като атаки с „груба сила“, при които систематично опитват различни комбинации, докато намерят правилната парола.

Това лесно се избягва с поставянето на ограничения за минимална дължина и включването на различни типове символи в паролите.

Рисковете, свързани с използването на често срещани пароли, като „123456“ или „parola“ или „моето име и година на раждане“, както и лесно предсказуеми прости думи, са огромни. Много често хакерите използват налични речници от думи при техниката „груба сила“.

Уебсайтове с ниска сигурност

Силно се препоръчва да се използват уебсайтове със защитени, криптирани връзки (https://), не трябва да се използват едни и същи пароли на повече от едно място (за предпочитане и различна електронна поща), редовно да се актуализират всички браузъри и да се използва многостъпкова автентикация, за да се добави допълнителен слой защита.

В много случаи използването на сложни потребителски данни е компрометирано от това че се използват на повече от едно място.

Например данните за вход в електронно банкиране са същите като тези използвани за влизане в дадена онлайн игра. И докато банките осигуряват надеждно ниво на сигурност при съхранението на нашите пароли, то уебсайтовете за игри може да не отговарят на тези изисквания. Така лесното хакване на сървърите на играта поставя под риск и финансите ви.

⚠️  Двустъпкова автентикация (2FA) за подобряване на сигурността

❗ Двустъпковата автентикация (2FA) е ключов инструмент в арсенала от мерки за киберсигурност. Тази техника добавя допълнителен слой защита към процеса на влизане в системата, като изисква от потребителя да предостави два отделни метода за идентификация. Обичайно това включва комбинация от нещо, което потребителят знае (като парола) и нещо, което потребителят притежава (като мобилно устройство или токен устройство).

Този метод не само затруднява задачата на злонамерените лица да се представят като легитимни потребители, но и предпазва от евентуални загуби на данни в случай на компрометиране на паролата.

Фишинг атаки – една от най-разпространените киберзаплахи

При тях киберпрестъпниците се опитват да измамят хората да разкрият чувствителна информация, като потребителски имена, пароли или финансови данни. Често служители са обект на атаки чрез видимо легитимни имейли, съобщения или уебсайтове. Много често адрес на уебсайт с една различна буква, но визуално подобна (малка буква L „l” или главна i „I“ са прекалено близки за да се различат на пръв поглед), се изпраща по електронна поща с молба за потвърждение на акаунта. Визуално сайта е направен да изглежда по същият начин като оригиналния и потребителят доверчиво предава своите данни за вход (потребителско име и парола) на киберпрестъпниците. Друг техен трик е изпращането на електронно писмо на което подателят изглежда легитимен имейл адрес, но реалният изпращач е друг и се иска изпращането на данни за „възстановяване“ на надплатена сума например.

Важно е са разпознаването на обичайните тактики, използвани от киберпрестъпниците, и подчертаване на важността на проверката на автентичността на комуникацията, преди да се предприеме каквото и да било действие. Избягване отварянето на подадени в мейл линкове би ограничило чувствително рисковете.

Атаки „Човек по Средата“

Атаките „човек по средата“ настъпват, когато злонамерено лице прехвърля и потенциално променя комуникацията между две страни без тяхното знание. Този вид атака е особено опасна, тъй като дава възможност на нападателя да подслушва чувствителна информация, водейки до неоторизиран достъп, кражба на данни или манипулация на комуникацията. Най-лесно се осъществяват при комуникация с уебсайтове без защитата на криптирани връзки (https://) или чрез използване на публични свободни точки за достъп (безжичен интернет в кафене).

Внедряването на виртуални частни мрежи (VPN) може да помогне за създаването на сигурна и шифрована връзка между служителите и корпоративната мрежа. Това е от особено значение при работа от разстояние.

Човешкият фактор: уязвимост или сила?

Докато технологията играе важна роля в киберсигурността, човешкият фактор остава критичен елемент. Служителите често са първата линия на защита срещу кибер заплахи, което прави тяхната осведоменост и спазването на протоколи за сигурност от решаващо значение.

Безобидни на пръв поглед действия, като изтегляне или инсталиране на софтуер, могат да доведат до разрушителни последици, ако той е компрометиран.

Въпреки че инвестициите в софтуер от последно поколение, квалифицирани ИТ специалисти и сигурна инфраструктура са от съществено значение, човешкият фактор остава критичен аспект от киберсигурността.

Човешкият елемент е и най-силната защита, и най-слабата връзка. Служителите, често без да си дават сметка, стават канали за цифрови заплахи чрез своите ежедневни дейности.

Затова е много важно укрепването на човешката защитна стена.

Целта на обучение по киберсигурност е да осигури на служителите знанията да разпознават потенциални заплахи, разбират последиците от изтеглянето на подозрително съдържание и прилагат безопасни практики.

Като се култивира култура, в която сигурността е обща отговорност, служителите стават активни участници в защитата срещу кибер заплахи.

Автор на статията: Десислав Петров

Каква е истината за въздействие с внушение?

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments

⚡️ИСТИНАТА ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО С ВНУШЕНИЕ ⚡️


🛡 Детективска Агенция НАС-Груп днес ще Ви запознaе с внушението като инструмент за измама. Силата на внушението понякога побеждава знанието!

◼ Под внушение (сугестия) се разбира начин за психологическо въздействие предимно върху емоционалните и волевите процеси, основано на некритично възприемане и приемане от индивида на целенасочена информация, в която няма доказателства, а само готови изводи.

◼ Влиянието чрез внушение цели преди всичко отслабване на критичното възприемане и мислене, основава се по-скоро на въздействие върху чувствата.
◼ Извършва се при намален волеви контрол и се улеснява от неопределеността и несигурността.
◼ Внушението може да се основава на съдържанието и на формата на дадената информация, или на тяхното съчетание.

◼ Внушение основано на съдържанието се изразява в съзнателно целенасочено въздействие чрез словото, чрез специфичен подбор и съчетание на аргументи, със засилен емоционален ефект.

◼ Внушение основано на формата се свързва с начина на поднасяне на съобщението. Значение тук имат както мимиките, жестовете, позите. При умелото използване на такива средства за внушение като подходяща интонация на гласа, силни фрази, добре преценени паузи и психологически ударения могат да се внушат определени емоционални състояния у подчинените с цел постигане на целите на измамата.
🔰 Доверете се на най-модерната детективска агенция в България НАС-Груп
🔰 Изградена по съвременни стандарти и отговаряща на Вашите нужди
🔰 Насочена изцяло към решаването на Вашите проблеми
––––––––––––––––––––-
👉 НАС Груп Ви дава Дискретност и Професионализъм
👉 Частни детективи специализирани в ЧАСТНИ РАЗСЛЕДВАНИЯ
Детективска Агенция НАС Груп 🕵🏻 ♂
Търсене и Разкриване на Информация 🗂 📡 📲
Работим за Вас 24/7 🔥
ℹ️ https://detektivi.bg/

Фалшиви пари

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments
фалшиви пари

⚡️ФАЛШИВИ ПАРИ ⚡️


🛡 Детективска Агенция НАС-Груп днес ще Ви запознaе със технологията фалшифицирането на пари, които използват активно 3D-принтери както за пряко копиране на монети, така и за изготвяне на щампи за печатане на банкноти.
Качеството на подправените пари е много високо, благодарение на тази технология.

⚫Печатните наркотици ще бъдат реалност вероятно след десетилетие както и търговията с лекарствени файлове-шаблони, които съдържат химическите състави на наркотици, халюциногени и стимуланти и ще се разпространяват между тези, които имат достъп до химически принтери.

Разбира се, автоматизирането на процеса на създаване на лекарства ще доведе до по-ефективни фармацевтични продукти, както и до по- еуфорични дизайнерски дроги.

⚫Всъщност отпечатването на големи детайли вече е налице – функционира първата подводница, сглобена изцяло от изготвени на 3D принтер детайли.

⚫Вече е ясно, че престъпниците ще намерят хиляди начини за използването на 3D отпечатването за акумулиране на престъпни печалби, като в същото време дори и с най-добри намерения, държавните и частните организации трудно могат да се преборят с тяхната креативност и да ги спрат.

⚫Като се има предвид, че 3D принтерите струват няколкостотин щ. д., а за да се извърши отпечатването, често е необходимо само да се сканира изходният предмет, това създава огромни възможности за престъпни действия и генериране на печалба.

🔰 Доверете се на най-модерната детективска агенция в България НАС-Груп
🔰 Изградена по съвременни стандарти и отговаряща на Вашите нужди
🔰 Насочена изцяло към решаването на Вашите проблеми
––––––––––––––––––––-
👉 НАС Груп Ви дава Дискретност и Професионализъм
👉 Частни детективи специализирани в ЧАСТНИ РАЗСЛЕДВАНИЯ
Детективска Агенция НАС Груп 🕵🏻 ♂
Търсене и Разкриване на Информация 🗂 📡 📲
Работим за Вас 24/7 🔥
ℹ️ https://detektivi.bg/

Рекламно представяне и демонстрация с подаръци

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments
Измама с рекламно представяне и демонстрация с подаръци. Отиваш за подарък, тръгваш си с кредит за хиляди левове

Измама с рекламно представяне и демонстрация с подаръци. Отиваш за подарък, тръгваш си с кредит за хиляди левове

Обаждания от чатботове се оказаха замесени в схема за финансова заблуда на пенсионери. Възрастни хора подписвали договори за заем за хиляди левове, без да разберат какво всъщност се случва. Поканата е за събития, на които им обещават подаръци. Но накрая възрастните се оказват с кредит за покупка на масажна пелерина, йонизатор на въздуха, възглавници и завивка за хиляди левове.

Как работи измамната схема❓

✔ Обаждат ви се по телефона, за да ви поканят на демонстрация с подаръци. Целта е да бъдете поканени на събитие, на което ви обещават, че ще получите подаръци.

✔ Презентациите им обикновено са в хотелски зали.

✔ Представянията са на различни теми, защото предлагат различни, но винаги изумителни по думите им продукти – прахосмукачки, спално бельо, съдове за готвене, матраци. Общото е, че всичко е на космически цени.

✔ Уверяват ви, че ако доведете приятел, ще получите още по-голяма награда. Презентацията трае поне 2 часа, сигурно може и повече, ако има повече присъстващи, макар че се стараят да са максимум 15-20 човека, по-лесно им се задържа вниманието и така имаш усещането, че си от избраните.

✔ Предпочитат възрастни хора, защото тях по-лесно ги убеждават, лъжат, че даже и заплашват.

✔ Разиграва се томбола, но само някои печелят невероятни отстъпки, за другите има от обещаните по телефона подаръци, които се оказват нискокачествени стоки.

✔ Презентаторите ползват обаче наистина агресивен маркетинг и успяват да убедят хората получили страхотни отстъпки, че тези продукти наистина им трябват, според очевидци държат се като сектанти – настояват, убеждават, на моменти вкарват и груб и нагъл тон.

✔ Посетителите, решили се да купят представените им уникални неща, подписват договор за покупка на изплащане и разсрочено плащане, т.е. реално теглят кредит от фирма за бързи кредити. Работата е свършена, продали са ти ненужно скъпи стоки, после ти си изплащай кредита 1-2 години.

✔ Проблемът е, че ако се освестиш и решиш, че искаш да им върнеш закупеното, те стават неоткриваеми, още по-групи и неотстъпчиви.

✔ Намират всякакви извинение, за да не си вземат нещата обратно, таксуват те с 10 или 20% от сумата, която си платил, ако си отворил продукта, отказват да развалят договора, казват, че не можеш да направиш нищо, дори да се оплачеш в съответните институции и какви ли още не глупости.

Детектвиска Агенция НАС Груп Ви съветва да не се доверявате на случайни обаждания от непознати и не предоставяйте информация за себе си! Бъдете изключително мнителни и към обещания за подаръци и бързо забогатяване!

Власните родители – какви са те?

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments

⚡ВЛАСТНИ РОДИТЕЛИ – Какви са те?⚡

🛡 Детективска Агенция НАС-Груп Ви днес ще Ви запознае с профила на властните родители. Деца, чиито родители са изразявали топлота и отзивчивост имат по-високо ниво на удоволетворение и по-добро самочувствие през ранната, средната и късната фаза на зрелия си живот.

◼ Властните родителиози са родители, които се опитват да контролират живота на децата си изцяло и за колкото се може по-продължителен период от време. Използват предимно манипулативни техники, чрез които провокират чувство на вина, зависимост, покорство и несамостоятелност. Така децата се формират като недостатъчно зрели и силно тревожни индивиди, с нестабилен “Аз”-образ, доминиран от преживявания на обща безпомощност и неадекватност. При тях е нарушен нормалният процес на еманципация от родителите, което предопределя проблемна “Его”-идентичност, колебания в самооценката и недостатъчна зрелост в поведението.

◼ Като възрастни могат лесно да бъдат доминирани и контролирани от властни и авторитетни фигури, към които правят лесен пренос поради изградената в детството склонност към подчинение, зависимост и външен контрол.

Отношенията им с родителите са неискрени и амбивалетни, прикриващи дълбоката им лична неудовлетвореност от несъстоялата се еманципация, за което приписват вина на родителите си и същевременно никога не им се противопоставят или упрекват за това.

◼ Децата на властните родители трупат скрита агресивност, която в повечето случаи проявяват пасивно като натякване, мърморене, клюкарстване, излишна педантичност и други форми на пасивна агресивност.

◼ Чувството за лична несъстоятелност ги кара да преживяват болезнено успехите на другите и да формират нагласи на завист и озлобеност към тях.

◼ Тези хора са склонни да съставят дългосрочни планове за отмъщение, които обикновено реализират скрито и анонимно поради ниското си самочувствие и страх от евентуалните последици. Нарушеното им чувство за идентичност лесно може да мотивира присъединяването им към престъпни групи, с които бързо се идентифицират и стават безкритични изпълнители на желанията на лидера на групата.

◼ По този начин те до известна степен успяват да притъпят чувството за безпомощност и безсилие, което неизбежно формират още в детството си. Децата на властните родители изпитват страх и същевременно неосъзната враждебност към тях. Тази враждебност понякога се проявява като “пренесена агресия” срещу по-слаби хора или хора в неравностойно социално положение.

Власните родители – какви са те?


Работим за Вас 24/7 🔥
ℹ️ https://detektivi.bg/
#детективскаагенция #детективи #частендетектив #психолог #власт #психология #семейство #родители #децаиродители #себепознание #личностноразвитие #мотивация #ментор #бъдиуспешен #несеотказвай #Подкрепа #помощ #полезнинавици #самоусъвършенстване

 

Лайкове срещу пари: Нова измамна схема превзема приложението WhatsApp

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments
Лайкове срещу пари: Нова измамна схема превзема приложението WhatsApp

Лайкове срещу пари: Нова измамна схема превзема приложението WhatsApp и застрашава потребителите му от кражба на лични данни и пари

„Здравейте, мога ли да поговоря с вас за секунда?“ или пък лаконично и закачливо „Hello“. Това са някои от стартовите съобщения, с които измамниците правят опит да привлекат вниманието и да събудят интереса у потенциалните си жертви.

Съобщенията се изпращат от Jessica, Haley и др. и пристигат от различни номера, които приложението идентифицира като идващи от страни като Филипините (+62 831-9804-20716), Индонезия (+63 951 650 7962) и др. Най-вероятно става дума за използване на изкуствен интелект от базирани в трети страни лица, които целят осъществяване на контакт с жертвата с цел получаване на достъп до данните в устройствата на жертвите, техните банкови сметки и лични данни. Разговорът на родния език на набелязаните за мишена допълнително допринася за шансовете за успех на зложелателите.

Темата на най-новата подобна измама е работа „на тъмно“ и получаване на недекларирани приходи.

Всичко започва с предложение за лесни доходи и почти никакви усилия. Регламентът е да харесате няколко видеоклипа в YouTube, като срещу всяко харесване ще получите известна сума по сметката си. Преди това трябва да се присъедините към група, в която се разпределят ежедневните задачи и да предоставите своите данни – професия, пол, възраст и банкова сметка, по която да се превеждат заработените средства. На първото ниво можете да спечелите максимум 10 лв. от 5 видеоклипа на ден, но трябва да инвестирате по 2 лв. за получаването на връзка към всеки един от тях. Изглежда лесно, защото от вас не се изисква дори да гледате видеата, а само да изпратите екранна снимка на своя лайк, за да докажете, че сте заслужили възнаграждението си.

На третия ден ви приканват да вдигнете нивото, като получавате право на 10 видеоклипа срещу двойна печалба на лайк, но съответно трябва да си заплатите и достъпа до нивото. С всяко следващо ниво лайкът ви под видеоклип става все по-добре платен, но това ви коства определена сума, която прогресивно расте. Стигате до ниво с обещание за стотици левове печалби на ден, но откажете ли се на този етап, следват заплахи и сумите секват, а когато направите калкулация за приходите и разходите в този „бизнес“, се оказвате в преразход.

🛡 Детективска Агенция НАС-Груп Ви съветва, когато разговорът е с непознато лице, което не можете да идентифицирате, дори и да се представи с име или организация, която твърди, че представлява, и изисква от вас да предоставите лични данни – имена, местоживеене, работно място, професия, заплата, интереси, както и документи, директно ви иска пари или опитва да ви въвлече в незаконни дейности, включително да работите „на тъмно“, най-вероятно става дума за измама

При получаване на подобни съобщения в никакъв случай не отговаряте, не следвайте изпратени от там връзки и веднага блокирайте разговора. Тези хора са добре обучени психолози и веднъж влезете ли в контакт с тях, има голям риск неусетно да ви увлекат и да ви склонят да извършите това, заради което са инициирали комуникацията.

Агресията сред децата

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments

Агресията сред децата

Агресията и автоагресията съпътстват развитието на индивида от раждането до края на живота му. Идва от латинската дума aggresio, което означава „нападение”, „пристъп”. В психологическия речник четем следното определение на термина:

Агресия-това е мотивирано деструктивно поведение, противоречащо на нормите и правилата за живот на хората в обществото, нанасящо вреда на обекта на нападение (одушевени и неодушевени), причиняващо физически и морален ущърб на хората или предизвикващо у тях психологически дискомфорт (отрицателни преживявания, състояние на напрежение, страх, потиснатост и т.н.).

Тя е преди всичко отражение на вътрешния дискомфорт, неумение да се реагира адекватно на произтичащите наоколо събития. Агресията е поведение (индивидуално или колективно), насочено или към нанасяне на физическа или психологическа вреда или ущърб, или към унищожаване на друг човек или група от хора.

Подсъзнателната склонност към агресия и разрушение се овладява и неутрализира, като се изразява в социално приемливи форми. Въображаемата агресия е една от формите на агресия. Има някои данни, свидетелстващи, че извършването на агресия във въображението може да подобри самочувствието на хората и дори да доведе до временно намаляване на агресивността.

Откритият акт на агресия намалява ли потребността от нова агресия? Не. Всъщност голяма част oт данните дори сочат точно обратното — т. е. наскърбяването или нараняването на друг човек засилва отрицателните чувства на нападателя към жертвата и в бъдеще може да доведе до по- силна агресия.-С други думи, изразяването на агресивността не потиска склонността към агресия, а, напротив, засилва я.

Това сублимиране прави индивида социално вградим, въпреки че деструктивните компоненти на психиката продължават да съществуват. Най- подходящото място за изявата на тази стаявана агресия се оказват коридорите в училище. Децата се явяват едновременно като насилници и жертви. Това подсказва проблем в адаптацията.

Агенти на социализацията

Училището и семейството са „агенти на социализацията”. Играят решаваща роля в начина, по който човек расте и се развива във времето. В социологическата литература терминът „агенти на социализацията” означава и каналите, които гарантират социализацията на човека. Например, по отношение на децата и юношите, социализиращите агенти са родители, братя и сестри, роднини, връстници, съседи, учители. Агентите на социализация се различават в зависимост от това колко са важни за даден човек, как се изгражда взаимодействието с тях, в каква посока и по какъв начин влияят върху индивида. В този случай социализацията е двупосочна. Не само по- възрастното поколение предава норми и ценности на младите хора, но и младите хора, адаптирайки се лесно към променените социални условия внасят свои ценности и акумулират модели на поведение. Тъй като социализацията е разделена на два вида- първични и вторични, нейните агенти са разделени на първични и вторични.

Основните агенти са непосредствената среда на индивида – родители, роднини, семейни приятели, връстници, учители, преподаватели, лидери на младежки групи, медиите, включително интернет и т.н. Сред агентите на първичната социализация, родителите и връстниците имат често пъти противоречива роля. Родителите наказват детето за грешни решения, нарушения на моралните принципи, норми на поведение, докато връстниците в своите оценки могат да имат напълно различна позиция, могат да бъдат безразлични или да одобряват онова, което родителите не приемат. Те играят важна роля: чрез приятелската среда се улеснява прехода от състоянието на приспособяване и адаптиране към изява на самостоятелно мислене и автономия, научаване на лидерство и отстояване на независимост. Ето защо родителите често гледат на приятелската среда като на конкурент в борбата за влияние в процеса на социално формиране на децата си.

Училището като агент на социализацията е фундаментално различно от семейството, тъй като е емоционално неутрална среда, в която детето се третира не като единственото и обичано, а обективно в съответствие с неговите реални качества. В училище детето научава на практика природата на конкуренцията, успеха и неуспеха, научава се да преодолява трудностите или да свикне да се отказва от тях. По време на училищния период детето развива самочувствие, което в много случаи остава с него за цял живот.

Тъй като училището е част от по-голяма социална система, то обикновено отразява господстващата култура със своите ценности и предразсъдъци.

Според френският социолог Пиер Бурдийо, за детето сериозна пречка в училището е принадлежността на родителите към нискостатусна класа, нереалистична професия, бедност и т.н. В училище детето започва да разбира какво представлява социалната несправедливост. Там то вижда несправедливостта в едно друго проявление- благосклонното отношение на някой учител към ученик, приятелското отношение на децата към някое дете от класа, или съответно омразата към него. Това поражда смесени чувства у децата – понякога това е в основата на изблик на агресия. Адаптацията в училище е период, целящ да формира някакви навици в подрастващите, да формира едно стереотипно поведение, което да стане тяхно всекидневие до завършване на средното образование. Отклоняващото се поведение е известно като „девиация”, или „девиантно поведение” .

 

Видове агресия при децата

Ако сте родител, настойник или възпитател, често ставате свидетел на детска агресия, изразяваща се в бой между деца под различна форма: шамар, сграбчване, крясък, щипане, ритане, плюене, хапане, заплаха, дразнене и пр.

Всяко такова поведение, което причинява физическо или емоционално нараняване на човек или животно, или води до увреждане или унищожаване на имущество, е агресия.

Тя може да бъде вербална агресия или физическа агресия.

Има четири различни вида агресивно поведение: случайно, експресивно, инструментално и враждебно. Важно е да разберете различните видове агресивно поведение, което малките деца могат да проявят, за да можете да отговорите на тях ефективно.

Случайна агресия

Не всяка агресия при децата е нарочна. Случайната агресия е когато едно дете, без да иска, наранява друго дете.

Настъпването по време на игра, удрянето с ръка докато си пъхаш ръката в ръкава на палтото, или събарянето на нечии вещи, докато вървиш през тясно пространство, са примери за случайна агресия.

Случайната проява на агресия може да се нарече още индиректна агресия и не се прави нарочно.

Експресивна агресия

Експресивната агресия е извършване на агресивен акт, защото това те кара  да се чувстваш добре. Детето обаче няма за цел да нарани някого.

Например, малчуганът може да е толкова увлечен в играта на детската площадка, че не забелязва, че другарчетото му не е доволно, когато играчките са съборени.

Когато се извършват безопасно под надзор, ритането, удрянето, хвърлянето и събарянето са подходящи физически дейности за децата. Те често се радват на тези физически дейности. Проблеми обаче възникват, когато децата надхвърлят безопасните ситуации, за да получат удоволствие, и това може да причини щети на хора или имущество.

Враждебна агресия

Враждебната агресия е агресия, извършена нарочно, за да нарани някого физически или психологически. Децата, които използват враждебна агресия, изпитват удовлетворение от това, че виждат другите наранени.

Децата използват враждебна агресия, за да се почувстват по-силни или когато смятат, че някой нарочно се опитва да саботира това, което правят. Това също е известно като тормоз.

Инструментална агресия

Инструменталната агресия възниква, когато децата се бият за предмети, територия или права и в процеса някой бива наранен. Когато и двете деца смятат, че  първи са се добрали до общата играчка, тяхната цел е да придобият контрол над нея. Борбата за постигане на този контрол може да доведе до нараняване.

По-голямата част от агресията, проявена от деца на възраст от две до шест години, е инструментална, като повечето от изблиците се случват при битки за играчки. Малките и децата в предучилищна възраст са импулсивни, имат ограничени езикови умения и са егоцентрични. Често изпадат в невербална агресия – удрят, ритат или хапят другите деца, за да получат това, от което се нуждаят.

Децата променят своето агресивно поведение, когато узреят когнитивно и натрупат повече социални умения, с опит и напътствия от страна възрастните.

Отрицанието като защитен механизъм

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments
Отрицанието като защитен механизъм

Отрицанието като защитен механизъм

Отрицанието, като защитен механизъм, се явява един от главните начини за адаптация на личността към стресовата ситуация. Човешкият ум има примитивен защитен механизъм за егото – отрицанието и то неутрализира всяка реалност която създава прекалено много стрес, с който не можем да се справим. То е важна част от механизмите на човека за справяне с живота. Без него ще се събуждаме ужасени всяка сутрин заради множеството начини по които можем да умрем.

Но вместо това нашият мозък блокира екзистенциалните страхове като се фокусира само върху стреса с който можем да се справим – като да отидем на работа навреме, да изпълним дадена задача или поръчка или да платим данъците си. Ако имаме по-големи екзистенциални страхове бързо ги отхвърляме и се съсредоточаваме върху простите задачи и ежедневните ни тривиалности.

Отрицанието, наред с примитивната изолация, е още един първичен начин да се справим с несгодите — за да ги избегнем е достатъчно да откажем да приемем тяхното съществуване. Всички ние автоматически отговаряме с отрицание на някаква катастрофична или много неприятна новина.

Първата реакция на човек на когото са съобщили за смърт на някои близък е: „Не, не може да бъде„. Тази реакция е отзвук на архаически процес, коренящ още в детския егоцентризъм когато познанието управлява с логическото убеждение: Ако аз не призная това, значи то не се е случило“. Децата си мислят, че ако закрият главата си с одеяло, тогава всичко страшно ще престане да съществува.

Фройд също описва отрицанието като примитивна защитна реакция, започваща да се оформя в детството, когато детето трябва от отрича външната реалност, за да се защити. Фиксирайки се в повтарящи се често стресови ситуации, обяснява той, отрицанието става «Ultimum Refugium — последно убежище», в опита да се справи със състоянието на тревожност.

Човек на когото отрицанието се явява фундаментално средство за защита винаги настоява на това, че „всичко е прекрасно и всичко е към по-добро“. Преживяване на възторг и всепоглъщаща радост, особено когато възникват в ситуации в които повечето хора биха намирали негативни страни също говори за действие на отрицание. В екстремни случаи хората проявяват демонстративно поведение, а в патологични случаи започва истерия или делириум.

Повечето от нас до известна степен прибягват до отрицание с цел да направят живота си по малко неприятен и много хора имат свои конкретни области където тази защита преобладава над останалите. В извънредни ситуации способността към отрицание на опасността за живота на емоционално равнище може да се окаже спасително.

Благодарение на отрицанието ние можем реалистично да предприемем най-ефективните и дори героични действия. Във всяка война съществуват множество истории за хора, които в ужасни и смъртоносни обстоятелства не загубват разсъдък и самообладание и в резултат спасяват себе си и своите другари.

Обаче отрицанието може да доведе до обратния резултат, rьй като често, като защитен механизъм се използва от хора, които са много податливи на внушение и се проявява при хора, болни от соматични заболявания – мъж не отива на преглед при лекар за да не му открият злокачествено заболяване, жена перманентно подложена на побой и тормоз от съпруга си отрича, че той е опасен, алкохолик, настоява че няма никакви проблеми с алкохола, изморен и изтощен до крайност шофьор счита, че може да шофира още, без да е необходима почивка.

И така понякога отрицанието става по опасно за живота отколкото реалното влошаване на здравето. Това е една много опасна ситуация, тъй като в този случай, отхвърляйки определени аспекти на реалността, болния може да започне доста силно и категорично да се противопоставя на важно за живота лечение или да се противопоставят на жизненоважна операция. Повечето хора се страхуват от различни сериозни заболявания и започват да отричат съществуването и на най-очевидните симптоми на заболяване, само да не отидат на лекар.

Също този защитен механизъм започва да действа, когато едно лице от съпружеска двойки „не вижда“ или просто отрича проблемите, които съществуват в брачния живот, а реално това поведение често води до срив в отношенията и разпадането на семейството. Хората, които прибягват до такива психологически механизъм за защита като отрицанието – просто игнорират болезнената реалност за себе си и се държат така, сякаш тя не съществува. Много често тези хора вярват, че те нямат проблеми, защото те отричат наличието на проблеми в живота си.

Често тези хора имат доста висока самооценка. Най-очевидния пример за психопатология, дължаща се от употребата на отрицанието е манията. Изпаднали в маниакално състояние, хората могат в невероятна степен да отричат своите физически потребности, потребността от сън, финансови затруднения, лични слабости или даже своята смъртност. Докато депресията прави абсолютно невъзможно да се игнорират болезнените факти на живота, манията им придава психологическа незначителност. Хора за които отрицанието служи като основна защита са маниакални по своя характер.

В психологията за тази категория се използва термина „циклотимия“ (редуване на емоции), тъй като се наблюдава тенденцията на редуващи се манийни и депресивни настроения. Психолозите считат че тези редуващи се настроения са в резултат на периодично използване на отрицание, последвани всеки път неизбежно от „колапс“, когато в следствие на маниакалното състояние насrьпва изтощение. Въпреки това, по-малко маниакалните хора могат да бъдат и очарователни.

Често маниакалността се проявява при хора с художествени и артистични способности, които имат силно развито въображение, но и при които липсва самокритичност. Такива са много артисти, поп и рок звезди – те демонстрират остроумие, енергичност и приповдигнато настроение.

А именно с такива признаци се характеризират хора които в течение на дълго време успешно отстраняват и трансформират болезнените преживявания. Но близките и приятелите забелязват и обратната страна на техния характер – тъга и депресия. И често не е трудно да се забележи психологическата цена на техният маниакален чар.

Отрицанието се проявява и когато човек се опитва да избяга от някаква нова информация, която е несъвместима с наложилата се положителната представа за себе си. Защитата се проявява в това, че се игнорира тревожна информация от която човек би се уплашил.

Информацията, която противоречи на настройките и разбиранията на личността не се възприема въобще. Това е като бариера, разположена на входа на получаващата система, която не допуска нежелана информация, в следствие на което тя безвъзвратно се загубва.

Може да се обрисува известна аналогия между механизма на отрицанието с превключвател, който пропуска или не информация, така че пряко, в упор да не може да видим или чуем нещо което е натоварено с отрицателен знак. Вниманието се преориентира в такъв аспект, че човек става незаинтересован към тези области на живота, лица и събития, които може да го наранят или да му доведат проблеми.

Така избягва теми, ситуации, книги, филми, заподозрени в провокиращи у него нежелани емоции и така като че ли премахва възможността за неприятни преживявания. Нещо много интересно – в момент на отрицание не се регистрират промени във физиологичните показатели, които обикновено се придружава при възприемането на травматична информация, и може да се види при други видове защита. Така, при отрицание информацията не минава, отмества се встрани от входа.

Такъв тип на защита се активира в следствие на предварително възприятие и най-обща, емоционална оценка. След това същинската информацията за събитието е напълно изключена от по-нататъшна обработка. Например, твърдението „Аз вярвам“ се отнася до определено състояние на съзнанието, в които всичко, което влиза в конфликт с предмета на вяра, има тенденция да не се вижда. Вярата организира такова отношение към всяка постъпваща информация, когато, без да го знае, човек я подлага на внимателно предварителено сортиране и избиране само която служи за запазването и.

По същата причина се възпрепятства влиянието на медиите върху националните стереотипи. Хората са склонни да избягват всичко, което има значителен дисонанс с установената им система от нагласи и ценности.

Видове телефонни измами

Частен Детектив Частни разследвания 0 Comments
видове телефонни измами

Видове телефонни измами

Пет се основните сценария използват ало измамниците, за да изнудят с лъжа пари от млади и възрастни.

Съдействие на полицията. Обикновено се обажда мъж, който заявява, че е служител на МВР. Информира, че в момента тече акция и иска съдействие за залавяне на телефонни измамници. Обяснява надълго и нашироко, че измамниците ще потърсят жертвата и съветва да се изпълняват инструкциите, за да може да ги хванат в крачка. Така потърпевшият хвърля сума пари през терасата, а мнимият полицай обяснява, че сумата ще бъде възстановена след края на акцията.

Капаро за закупуване на климатици и радиатори. Измамникът се представя за ваш близък или роднина. Заявява, че извършва сделка и е нужно техниката да бъде спешно капарирана. Моли за съдействие, защото в момента е възпрепятстван, а ако не плати в най-скоро време сделката ще пропадне и ще изгуби много пари. Казва, че след малко ще ви се обади служител на фирмата, от която ще бъде закупена техниката, за да се разберете за начин за предаването на парите. Малко по-късно ви се обажда уж представител на фирмата, който обяснява, че ще изпрати служител да вземе капарото. Иска точен адрес.

Спешна операция. По телефона се чува плач, а след малко го взима мъж и се представя за лекар. Казва, че ваш близък е пострадал сериозно и се нуждае от спешна операция. Иска голяма сума пари, които ако не се набавят бързо, ще доведе до трайни усложнения у пострадалия. Мнимият лекар не ви оставя да задавате въпроси, създава паниката и я използва. Следва бърза уговорка как да се предадат парите на санитар. На срещата идва човек, който се представя за такъв, взима парите и изчезва.

Внасяне на гаранция. По телефона ви казват, че ваш близък или роднина е предизвикал катастрофа със загинало дете и е арестуван. Дават ви телефон на „полицай“, „разследващ“, „адвокат“, който потвърждава, че вашият близък е задържан. Обещава да уреди освобождаването му срещу предоставяне на определена сума. Предупреждава, че ако кажете на някого, ще пропадне уговорката и няма как да се свърши работата с измъкването от ареста. Определя среща за предаване на парите и изчезва.

Печалба от томбола или телевизионна игра. На телефона с еобажда енергичен глас, който се представя за служител на мобилен оператор. Съобщава ви, че сте спечелили голяма парична награда или че сте определен за участие в невероятна томбола. За да получите печалбата или да имате голям шанс за такава, трябва да закупите ваучери за зареждане на телефон на определена сума. Колкото повече – толкова по-голям шанс за големи награди. Тъй като вече ваучери почти няма, а зареждането става по електронен път, а не с търкане на картончета, измамата почти не се практикува в този й вид. Но пък бе една от най-нашумелите по време на хартиените ваучери за зареждане на телефон.

Какво трябва да знаем за телефония измамник?

Характерна особеност на извършителите на телефонни измами е голямото самообладание и хладнокръвие, което притежават, способността за бързо реагиране, умела преценка относно психичното състояние и възрастовите особености на потенциалната жертва.

◾ Силната превъзбуда на жертвите обикновено при тях не води до емоционално заразяване, до смущение или объркване. Това им помага точно да преценят дали планът им успява, или не. Щом се почувстват застрашени, без колебание прекъсват връзката с оглед предотвратяване на някакви усложнения – да бъдат разкрити и задържани от полицията.
◾ Въпреки ниското си образование, извършителите на
телефонни измами са запознати сравнително добре с правната уредба и нормативна база, визираща наказателната отговорност, която съответства на деянията им.
Те са добре информирани и за проблемите, които вълнуват гражданите, популярни телевизионни предавания и игри, чрез които се предлагат печалби, риск от заболявания и др., което осигурява убедителност на действията им.
◾ Измамниците притежават гъвкави защити, реверсивно
и хлъзгаво се променят при нужда, излиза и влиза в различни емоционални валентности с леснина и артистизъм.
Неговите жертви не са само наивни, доверчиви и простодушни
хора. Напротив – в мрежите му може да се оплете дори и найопитният, мнителен и практичен човек. Попадайки на такива хора, той действа още по-настървено и напористо.
◾ Обикновено двуличието и лицемерието му са недвусмислени, но добре прикрити зад привиден чар и галантност, шлифован тембър на гласа и подходяща интонация.
Телефонният измамник е носител на внушителен нарцисизъм, той е самовлюбен и същевременно внимателен и предпазлив.
Бдителността му маскира нарцисизма и той се превръща в по-особен такъв. Това е атипичен, непринуден и топъл нарцисизъм, а не студен и отблъскващ.
◾ Телефонният измамник в никакъв случай не е безличен. Дори притежава известен личностен колорит.
Той знае стойността си и добре усеща качествата си, като ги използва интуитивно и внимателно. В критични ситуации у него сработва инстинкт за оцеляване, имащ чудовищни, хипертофирани размери. Този инстинкт у него е генетично програмиран.
Затова лесно лавира в различни по вид ситуационни редове,
показвайки завиден ролеви репертоар. За него може да се каже още, че притежава известен „космополитизъм“ в рамките на страната
Привързва към едно място, често сменя местоживеенето си, гастролира безгрижно по градовете, живее в настоящето, тук и сега.
◾ Той не изпитва носталгия, не се връща към миналото, мисли само напред, дори има далечно времево целеполагане. Не се ангажира с проблемите на хората, с които общува, обикновено е повърхностен и плитък в ежедневните си битови контакти. Затова и връзките му са случайни и в повечето случаи нетрайни. Не завързва сериозни приятелства.
Тъй като чувствата на благосклонност, симпатия, нежност и
любов доближават хората най-много един към друг, той ги
преживява като особено застрашителни. Емоционалната му
безучастност прави партньорските му контакти лесно заменяеми.
◾ Телефонният измамник винаги усеща момента на изчерпаното доверие и лесно се преориентира към друг обект.
Тотален консуматор, с цинично-потребителско отношение
към живота и околните, той е мързелив, не притежава трудови навици, избягва да работи.
Ако работи, е небрежен, несериозен и крайно безотговорен. Често сменя работното си място, не се задържа дълго в рамките на общност, група или екип – „Чувства си се самодостатъчен“.

🔰 Доверете се на най-модерната детективска агенция в България НАС-Груп
🔰 Изградена по съвременни стандарти и отговаряща на Вашите нужди
🔰 Насочена изцяло към решаването на Вашите проблеми
––––––––––––––––––––-
👉 НАС Груп Ви дава Дискретност и Професионализъм
👉 Частни детективи специализирани в ЧАСТНИ РАЗСЛЕДВАНИЯ
Детективска Агенция НАС Груп 🕵🏻 ♂
Търсене и Разкриване на Информация 🗂 📡 📲
Работим за Вас 24/7 🔥
ℹ️ https://detektivi.bg
#детективскаагенция #детективи #частендетектив #телефонниизмами #българия